něco nám vzkažte
...takový prostor pro kulturní činnost nesemletých naivních individuí.

Blázni.cz - dobrý kanálnebo přijďte v pondělí 27. 05. 2019 na slet č.22 v 19h do klubu Paliárka.            

Módní ikona (obraz, Veronika) • Epikurejci (obraz, Veronika) • Co dělá s lidmi projekt Cicero (úvaha, Faix ml.) • Vietnam Army Superstar (próza, Veronika)

30.10.2018
Vietnam Army Superstar

Při první návštěvě tržnice Sapa jsme měli štěstí. Restaurace, kterou jsme si vybraly, disponovala velkoplošnou obrazovkou s programy vietnamské televize. Naše exkurze do odlišného kulturního prostoru byla notně umocněna o zážitek ze sledování vietnamské reality show. Jelikož jsme nerozuměly ani slovo, byly jsme odkázány pouze na to, co vidíme a snažily se v tom nalézt nějaký smysl.

Byla to určitá variace na talentovou soutěž, kde soutěžící v jednotlivcích i skupinách zpívají, žonglují, nebo předvádějí pantomimické scénky. Ovšem všichni účinkující byli... vojáci! V porotě seděli tři vrásčití, metály ověšení lampasáci, kteří vypadali, jako by vylezli z nějaké propagandistické fotografie s Kim Čong Ilem. A k dovršení toho všeho okupovali příslušníci ozbrojených sil i hlediště.

Po každém vystoupení snaživých vojáčků byl přenos přerušen videospotem, propagujícím vietnamskou armádu. Takže: chlapec procítěně dozpívá baladu, ukloní se a vychutná si potlesk. Střih: Lesem se valí tank a smete všechno, co mu stojí v cestě. Bahnem obalení branci lezou jak chromí brouci pod sítí ostnatého drátu. Týpek s kulometem rube hlava nehlava do všeho kolem sebe. A střih: a jsme zpátky v divadle koloniálního stylu, rozhrne se krvavě rudá sametová opona a dva vojáci s nacvičeným úsměvem žonglují s koštětem a talíři.

Nakonec všichni soutěžící předvedli, co umějí a je čas, aby byl vyhlášen vítěz. Soudruzi lampasáci se odejdou poradit do zákulisí a vrátí se ve společnosti tří mladých dívek. Všechny jsou nesmělé, krásně nalíčené a mají oblečené skvěle padnoucí minišaty. Každá má v ruce polovinu rozlomeného papundeklového srdce. Porotci postupně zavolají na jeviště tři vojáky, jejichž výstupy shledali nejhodnotnějšími. Každý z nich obdrží gratulaci, obří pendlovky a překvapivě: polovinu papundeklového srdce - tentokrát zrcadlově obrácenou. Voják neváhá a s hodinami v náručí běží k dívkám a nedočkavě porovnává jejich poloviny srdcí s tou svojí. Zadaří se, drobná dívka s odbarveným mikádem má polovinu srdce, která svým nepravidelným, zubatým zlomem přesně zapadá do té vojákovy. Chlapec se raduje, jednou rukou objímá dívku, která na kameru nesměle vystrkuje spojené papundeklové srdce, a v druhé ruce svírá svou první výhru: hodiny. Stejně jako dva další vítězové. V záplavě konfet přijímá novopečený pár gratulace od lampasáků z poroty a od spolusoutěžících. Konec.

„Podle mě je to jasný", povídá Pája, „ve Vietnamu mají, podobně jako v Číně, nedostatek žen. Takže když se chce někdo oženit, musí si nevěstu vyhrát v reality show."

Tohle vysvětlení se mi nezdá, ale lepší nemám a bez úspěchu skončil i pokus vyptat se personálu restaurace. Takže se spokojíme s Pájiným vysvětlením. Koneckonců, je to vlastně až zas tak bizarní? V Japonsku mají třeba mnohem ulítlejší soutěže.

22.10.2018
Co dělá s lidmi projekt Cicero

 

Od tatínka jsem se dozvěděl, že jeho přátelé vytvořili projekt Cicero, webovou stránku, která plive nesmyslné věty hlasem Google překladače. Přišlo mi to legrační a také zajímavé. Po nějaké době jsem si na něj vzpomněl a vykládal jsem o projektu Cicero svým spolužákům. Kamarádi nejdřív nevěděli, kdo je Cicero a o čem to vůbec mluvím. Tak jsem jim vysvětlil, že to byl slavný Říman, který moudře mluvil na veřejnosti. To pobavilo i spolužáky a jeden z nich jménem Ríša se rozhodl projekt Cicero napodobit a navrhl tyto věty:

 

Věta č.1 – 1.října 2018

"Originalita je naprosto lidová záležitost."

 

Věta č.2 – 2.října 2018

"Dospělí neumí dokonale nenapodobit svou povinnost, vždy ji jen naznačí."

 

Věta č.3 – 2.října 2018 (o 45 minut později, tedy o další přestávce)

"Kdo má rád koláče, ve skutečnosti má či nemá nerad koláče."

 

Děkujeme autorům projektu Cicero, že nám zpestřili velmi velmi nudné školní dny.

 

Mikuláš Faix (9 let)

21.10.2018

 

Více o projektu na cicero.blazni.cz

 

18.10.2018
Epikurejci

epikurejci_jpg_800

18.10.2018
Módní ikona

modniikonajpg_800⇡nahoru⇡         ➜ září 2018


V případě, že budete chtít některé ze zde uveřejněných děl použít v nacistickém pornofilmu, Blázni.cz si vyhrazují právo na jednu kopii.